BM 2015

Bornholmsmesterskabet i tennis, Svaneke 2015

Herresingle A:

Jan Pelsen, RTK – Povl Holm, RTK,   3-6, 6-4, 5-7

Herresingle A: Finale:
Tom Christiansen, RTK – Povl Holm, RTK,  4-6, 0-6
Bornholmsmester Povl Holm, RTK

Finale Herresingle B Thomas Nielsen mod Kim Håkanson  6-7,   3-6
Bornholmsmester Kim Håkanson


Herredouble A: 
Finale:
Simon Engel, RTK/Morten Jørgensen, RTK – Povl Holm, RTK/Tom Christiansen, RTK,  1-6, 0-6
Bornholmsmester  Povl Holm, RTK/Tom Christiansen, RTK

Mix-double Finale: Povl Holm/Laura Holm   – Thomas Nielsen/Sarah Nielsen   6-1, 6-3
Bornholmsmester  Povl Holm/Laura Holm 

Damesingle A Silke hassenkam, Svaneke – Ellen Johansen, svaneke.
Bornholmsmester Silke hassenkam, Svaneke på walk over.

U-14 Pigesingle:
Laura Holm, RTK – Sarah Nielsen, RTK,  6-1,6-2

U-14 Pigesingle: Finale:
Laura Holm, RTK – Inge-Marie Vaabengaard, NTK,  6-1, 6-1
Bornholmsmester  Laura Holm, RTK

U-14 Pigedouble: Finale:
Sarah Nielsen, RTK/Laura Holm, RTK – Inge-Marie Vaabengaard, NTK/Sophia Griegel, NTK,  2-6, 7-5, 6-4
Bornholmsmester Sarah Nielsen, RTK/Laura Holm, RTK

Ungdom
U10 single mix række. Bornholmsmester Martin Vaabengaard Pedersen, vandt  over Rosa Brunke
U10 herredouble. Martin Vaabengaard Pedersen og Linus Sode vinder over Malthe Koch og Max Warnes
U12 Pigesingle, Bornholmsmester blev Sophia Griegel der i finalen vandt over Freja Jacobsen.
U12 Drenge. Bornholmsmester Morten Olsen fra Nexø vandt finale over Martin Vaabengaard Pedersen

Sophia 6 9 15 a

U12 Pigesingle Bornholmsmester Sophia Griegel, Nexø

Mix double Povl+Laura Holm, 2 Sarah og Thomas Nielsen

Mix double Povl+Laura Holm, 2 Sarah og Thomas Nielsen

V__0C13

U10 Martin Vaabengaard og Rosa Brunke

Senior A

HS A Povl Holm, 2 Tom Christiansen

U14 pigedouble, Laura M. Holm+ Sarah Nielsen 2 Sophia Griegel+Ingemarie Vaabengaard

U14 pigedouble, Laura M. Holm+ Sarah Nielsen 2 Sophia Griegel+Ingemarie Vaabengaard

 

 

u14 Laura Munch Holm, 2 Sarah Nielsen

u14 Laura Munch Holm, 2 Sarah Nielsen

Morten Holmberg Arkivfoto

Morten Holmberg
Arkivfoto

U10 herredouble (rød trøje) Linus Sode, Martin Vaabengaard 2 Max Warnes, Malthe Koch